מתוך הרצאתו של אח לשכת ברקאי גיא ורט, בהשראת מאמרו של האח דוד ברט מלשכת רעננה מס' 70.

הקדמה

ראשית אדגיש כי למרות שבחיבור זה יצוינו סמלים מובהקים של הבניה החופשית כמו גם שמות בונים חופשים מפורסמים, מעולם לא הוכח באופן חד משמעי כי עיצוב שטר הדולר הושפע מהבניה החופשית. למעשה, הוכח שסמלים אלו לא יחודיים לבניה החופשית. כבר מראשית ההיסטוריה החל האדם לעשות שימוש בסמלים על מנת להעביר רעיונותיו ללא כתב. שימוש זה בסמלים גבר בתקופת הנאורות במאה ה-18 וממשיך גם בימינו. לכן אך טבעי היה שלאחר הניצחון במלחמת העצמאות האמריקנית, ביום הרביעי ביולי 1776 ,ביקשו חברי הקונגרס הקונטיננטלי (לימים הסנאט של ימינו) לעצב סמל, חותם אמריקני שישקף את הערכים שלהם לדורות הבאים. חיבור זה נוגע, אם כן, לגלגוליו של סמל היסטורי זה, ולקונוטציות המסוניות אליו.

תהליך עיצוב הסמלים

בצוות הראשון שנבחר לעצב את החותם הגדול היו חברים בנג'מין פרנקלין וג'ון אדאמס ובעזרת האומן Simitière Du Eugène Pierre ,יצרו לאחר שישה שבועות סקיצה/רישום מתאים, אולם רישום זה נגנז ונשמר על המדפים במשך שלוש שנים. בשנת 1780, הוחלט להקים וועדה נוספת לגיבוש עיצוב החותם הגדול, ובין חברי הוועדה שנבחרה נמנו מסרס לובל, סקוט ויוסטון והאומן פרנסיס הופקינסון (שהיה גם אחראי על עיצוב הדגל האמריקני), ברם, גם הוועדה השניה הזאת לא הגיעה לתוצאות של ממש במשך שנתיים. בשנת 1782 כונסה וועדה שלישית לאותה מטרה: עיצוב החותם האמריקני. בין חברי הוועדה הזו נמנו מידלטון, רוטלנד ואליאס בודינוט אשר עבדו עם האומן וויליאם ברטון שהיה מומחה במדע סמלי האצולה (וגם היה בונה חופשי). בתוך חמישה ימים צוות זה הגיש שני עיצובים, אולם הקונגרס דחה את שניהם. לבסוף, לקח יוזמה צ'ארלס תומאסון ובעזרת אותו וויליאם ברטון, עיצבו את הגרסה הסופית והמוכרת לנו אשר אושרה על ידי הקונגרס.

פני החותם

בחזית החותם אשר על שטר הדולר מתנוסס ציור של העייט שעל חזהו מגן בעל פס מאוזן עבה בצבע כחול בחלק העליון של המגן וחלקו האמצעי והתחתון מורכב מ-13 פסים בצבעים אדום ולבן (צבעי דגל ארה"ב), ומזכיר עדיים מסויימים מעבודת הבניה החופשית. העייט מחזיק ברגלו הימנית בטפריו ענף עץ זית, ולמען האמת, מי שיספור יגלה כי המספר 13 מופיע גם כאן שכן על ענף הזית 13 עלים. ברגלו השמאלית של העייט מוחזקים 13 חצים. בנוסף, מחזיק העייט בפיו מגילה הנושאת את המשפט בלטינית: "UNUM PLURIBUS E “ שפירושו "אחד נוצר מתוך רבים" (משפט אשר מאפיין גם את עקרונות הבניה החופשית). כנפו הימנית של העייט מורכבת מ-32 נוצות, כמספר הדרגות בנוסח הסקוטי. כנפו השמאלית של העייט מורכבת מ-33 נוצות, כמסמלת את הדרגה ה-33 באותו הנוסח. זנב העייט מורכב מ-9 נוצות, כמספר הדרגות בתקופות השונות בנוסח היורקי. הנוסח הסקוטי שמקורו בצרפת והנוסח היורקי שמקורו בארה"ב מתחברים פה על מנת להראות את האיחוד שבין שתי המדינות וכדי להצביע על המאבק של הבונים החופשיים במדינות אלו באותן תקופות לחופש, שוויון ואחווה. אם כן, מספר הנוצות הכולל בתמונת העייט הינו 65 (3+40+10+8+4) , ובגימטריה נוצר לנו המשפט "גם יחד" המאפיין מאוד את הבניה  החופשית.

38129197-Eagle-on-1-U-S-dollar-bill--Stock-Photo.jpg

 מעל העייט ישנו מין ענן המכיל 13 (כן שוב) כוכבים לבנים על רקע כחול. ישנם  שיאמרו שאם מחברים את 13 הכוכבים הללו מקבלים את האות G אשר כמובן נוגעת לבניה החופשית. כמו כן, אני עצמי רואה בכך גם את החיבור לתקרה בהיכל המסוני. הכוכבים מסודרים כך שיוצרים שני משולשים אחד בתוך השני ויחד יוצרים "מגן דוד", אשר מסמל את חלום בית המקדש. יש האומרים שצורת מגן הדוד עוצבה כך כדי להכיר תודה לחיים סולומון אשר היה הגזבר/שר האוצר של ארה"ב בזמן מלחמת העצמאות, ואיש עשיר מאוד שנתן מכספו למען ארה"ב והלחימה, ולא הוכר לצערנו כראוי על מלאכתו. על כן, ניתן לו הכבוד באופן בו השטר עוצב.

גב החותם

בצידו האחורי של החותם ישנה פירמידה "לא גמורה" שכן קוקודה העליון אינו מחובר לבסיסה והוא עצמו מורכב ממשולש ובתוכו עין המכונה "the all seeing eye", אשר מסמלת את האלוהות, ומסביבה הילה. אעיר כי אמנם העין הינה אחד מסמלי הבניה החופשית, המסמלים את המילה GOD ,אולם היא אומצה על ידי הבניה החופשית לאחר שנבחר כבר החותם בקונגרס.

pyramid

המשולש מורכב כמובן מ-3 צלעות, דבר המרמז על משמעותו המיוחדת של המספר 3 בבניה החופשית. הפירמידה מורכבת מ-13 שלבים (כמובן), כאשר בשלב האחרון (הבסיס) מוטבעות ספרות רומיות ואותיות הנומרולוגיות MDCCLXXVI אשר מרכיבים את המספר 1776 על פי שיטת הספרות הרומיות, שהיא שנת עצמאותה של ארה"ב. מעל הפירמידה הכתובת הלטינית ANNUIT COEPTIS" אשר מתורגמת לעברית כ "הכרזה על היוולדותו של…" (גם כן מורכבת מ-13 אותיות), מתחת לפירמידה מופיעה הכתובת: "SECLORUM ORDO NOVUS "שפירושה בעברית "סדר חדש של הדורות", וביחד: "הכרזה על היוולדותו של סדר חדש". יש שיאמרו כי הכוונה הכוללת, מרחיקה אף יותר, כך למשל, קצה הפירמידה בעל "העין הרואה כל", אינו מחובר לבסיס הפירמידה שכן אך ורק ביום שיתקיים "סדר חדש של הדורות" הוא יתחבר.

$_4.jpg

פרט מעניין נוסף הנוגע לקשר בין הפירמידה לבין הבניה החופשית לבין עיצוב שטר הדולר האמריקני, הינו במילה היוצאת מחיבור האות הראשונה והאחרונה בכל מילה לטינית בצד בו כתוב “ANNUIT COEPTIS ובצד של  NOVUS ORDO SECLORUM" -המילה היא Mason או בונה חופשי בעברית. ניתן להבחין באותיות אלו מוקפות בעיגול בקודקודי המגן דוד האדום שבצילום המובא לעיל.

45963599-Close-up-to-George-Washington-portrait-on-one-dollar-bill--Stock-Photo.jpg

דיוקנו של ג'ורג' וושינגטון, נשיאה הראשון של ארצות הברית, ובונה חופשי.

 

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: