למה אדם נהייה בונה חופשי? למה עובר חילוני את כל תהליך המיון המורכב? מה הוא מחפש?

אם תשאלו בונה חופשי חדש מה הביא אותו לבנייה החופשית ? הוא יענה תשובה, שלא בהכרח תהיה נכונה. הוא ינסה לקלוע לטעמכם ויענה את התשובה שהוא חושב שתרצו לשמוע. אם תשאלו בונה חופשי ותיק הוא אולי כבר לא יזכור את הסבה האמיתית שהביאה אותו לכאן.

בתקופות קודמות, של שנות החמישים והששים זה היה מאוד פשוט. אנשים קמו בבוקר, הלכו לעבודה ואחר הצהריים היו פנויים. פנויים למה ? תרבות הפנאי לא היתה קיימת, טלויזיה לא היתה קיימת, ואירועי תרבות היו בכמויות אחרות לגמרי מאלה שאנו רואים היום. אז מה היה לו לאדם לעשות יותר מאשר לבוא הביתה, לנוח שעה שעתיים מהעבודה, להתלבש בלבוש הבונים החופשים ולהגיע ללשכה. שם פגש את חבריו …. אז, לא היתה קיימת בכלל השאלה הזאת. פלוני הצטרף למסדר, כי חבריו פלוני ואלמוני היו כבר בונים חופשים והזמינו אותו לבוא.

מה בכל זאת מחפש אדם בבקשו את הכניסה למסדר הבונים החופשים. בלשכות אחרות בישראל בכלל אין שואלים את השאלה הזאת. אצלינו, בלשכת "ברקאי" שאלה כזאת לגיטימית ככל שתהיה, ואפילו מופיעה בסדר השאלות שנשאל חילוני הבא בשערינו: "מה הניעך לבקש את רשות הכניסה אלינו?". לא בטוח שהתשובה שאנו מקבלים אמיתית היא ולכן, הבה וננסה לנתח את התשובות האפשריות, מלבד "סקרנות".

לדעתי, חילונים מצטרפים אל המסדר כי מחפשים הם לפחות אחד מתוך הארבעה: "אחווה", "טקסיות", "צדקה" ו"פעילות חברתית". אחווה משמעה, לאהוב אנשים בכלל ואחים בפרט, בכל אתר ואתר, בלי קשר לשום דבר אחר. לדעת שאתה נמצא בין אחים, פירושו להיות מוקף באנשים שאוהבים אותך, פשוטו כמשמעו. טקסיות היא כל מערכת הטקסים שחווה בונה חופשי בתוך הלשכה, למן פתיחתה ועד נעילתה ולעתים אף מעבר לכך בשולחן הלבן. טקסיות משמעה גם ניהול כל מערך הדרגות והמשרות בבנייה החופשית, מוסדות המסדר וההיררכיה המוכתבת על פי החוקה והתקנונים. צדקה היא כל מה שכרוך בנתינה מאורגנת. כדי לתרום בסתר, אינך חייב להצטרף למסדר הבונים החופשים אתה יכול לתרום כאוות יכולתך גם בהיותך חילוני ויש רבים העושים כזאת. פעולות צדקה מאורגנות נותנות לך את התחושה שאתה חלק ממשהו גדול. פעילות חברתית נותנת לפרט את האפשרות לחיות חיי חברה יחד עם רעייתו ואפילו ילדיו, בילויים בחיק הטבע, מסיבות, טיולים, ובילויים משותפים אחרים.

מי יתמיד ויהיה בונה חופשי לחיים ומי יעבור ב"דלת המסתובבת" וייטוש את המסדר כעבור שנים בודדות ?


מתוך חוברת "מחשבות ברקאי", מהדורת 2015, מאת האח שמואל א. נבו, °33

הצטרפות לשיחה

תגובה 1

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: