על יצירתו של האומן דרור סתת, היוצר אמנות בהשפעה מסונית

ראשית, מן הראוי לציין כי שרטוט זה, כמו כל שאר שרטוטיי לא נוצר לאחר תכנון ממושך או השראה רגעית, אלא העט נע בחופשיות על הנייר עד שהוא מפסיק לנוע, ואז השרטוט מוכן. שנית, לשרטוט שמוצג לפניכם יש שני שמות. שמו הראשון גלוי והוא  "קול ההרים". שמו השני מוגבל לבונים חופשיים בלבד, כמו גם פרשנותי המלאה לסמלים. העבודה וההרצאה המלאה הוצגה בפני הבונים החופשים בלשכת ברקאי.

call of the mountains, Pen on paper, Dror Satat, 2017
קול ההרים, עבודה בעט צבעוני על נייר. דרור סתת 2017

ההר הראשון שאליו אגש בהסבריי ניצב לשמאל. זהו הר טבעי. מחוספס אצילי ויציב, בעל פסגת שלג צחור, סמל הכוח האמיתי ביותר על כדור הארץ הלוא הוא הטבע. בבסיסו של ההר ישנו עיגול ובתוכו נקודה,סמל עתיק לכוח העליון.

ההר השני ניצב לימין. בתוכו צבעי הקיום הבסיסיים נעים כקרני אור בתוך מנסרה. בזכות האור, ניתן לראות, לדעת, ולהעריך יופי. בפסגתו של הר היופי ניתן להבחין בסמלי הבניה החופשית – המחוגה והמזוית. מדרונו הימני של ההר מכוסה בעצים אשר נראים פחות חיים מאלו אשר נמצאים במדרון השמאלי. מדרון שמאל מוזן על ידי סולם של גדיל DNA אשר מטפס לכיוון השמש מעל ההר השלישי. ההר השלישי, ההר המרכזי, מכיל בתוכו את הדפוס המשובץ בשחור ולבן אשר מסמל את הטוב והרע והיכולת לבחור ביניהם בזכות מה שמאפיין אותנו כבני אנוש, הרצון החופשי. בפסגת ההר נחה לה העין הרואה הכל, שקטה, סבלנית ודרוכה. אלו הן מעלותיה של התבונה.

השמש במערב, והירח במזרח. השמש קרובה יותר לקרקע ולהר התבונה, והיא נראית כמו הגלים שמותירה טיפה שנפלה למים או ספירה מורכבת משכבות. נראה כי השמש פולטת את קרני האור באיזון מתמטי והרמוני, אך דבר אינו משמש כתעלות לקרני האור ודבר אינו מחבר ביניהן.

למזרח ניצב הירח, מסוגר בחשיכה. החשיכה עצמה נראית כקיימת במבנה של שני משולשים אשר נפגשים במרכזם, והיא מוקפת בשבעה כוכבים. אך הכוכבים אינם נראים ככוכבים רגילים, והחשיכה האינסופית קיימת במבנה שדומה לזה של שעון החול. החשיכה הכביכול אינסופית למעשה קיימת במחזוריות; והכוכבים, אני חושב, מסמלים את מקצב הפעימת המחזורי של הזמן.

אני מוצא קווי דמיון בין השרטוט המוצג לפניכם לבין אלגורייות מסוניות מוכרות מסדר העבודה בלשכה. בין הסמלים ניתן למצוא את סמל כוחשמיוצג בשרטוט על ידי הר הטבע או סמל היופיהמיוצג בשרטוט על ידי ההר שבתוכו האור המסמא מהשמש עובר פירוק וסינון והופך לצבעים הבסיסיים ביותר בבריאה. אך ורק עם האור עובר דרך סולם הידע הוא אינו מסנוור את העצים ולמעשה הופך להארה ומפיח בהם חיים בריאים. סולם הידע חוצה את הר התבונה.

השמש מסמלת את ה"הארה". הארה עמוקה ומשנת פרספקטיבה מגיעה רק לאחר מעבר דרך שכבות המחשבה השטחיות והנרחבות וקרני האור שבוקעות ממנה הן חלקיק מהאור הפנימי הטמון בתוך השמש. הירח וכוכביו אשר מסמלים את המקצב המחזורי של הזמן, התוף, החיים והמקבת.

דרור סתת

לשכת ברקאי 17

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: