חפיסת הקלפים המוכרת לנו כיום התפתחה באירופה, כך חשבו כולם, עד 1781, כשהבונה החופשי ואיש האשכולות הצרפתי, קורט דה ז'בלין, חיבר מאמר מדעי המייחס את מקור הקלפים לספר של אל החכמה המצרי "תחות". בונה חופשי אחר, האח ארתור אדוארד וייט, הפיק ותכנן את סדרת קלפי הטארוט המוכרים בעולם בשנת 1910. בספר שחיבר וייט, שנועד לשמש כמפתח להבנת משמעות הקלפים, הוסבר כי הקלפים מכילים סודות אשר גלויים ובהירים למקודשים, אך מסתוריים ושטחיים עבור החילונים. במאמר זה ננסה להבין את הקשר המיוחד שבין הבנייה החופשית לבין סט קלפי הטארוט.

Image result for deck of cards

האח דה ז'בלין היה, כאמור, הראשון שהסב את תשומת הלב המחקרית למשחק הקלפים. אותו בונה חופשי צרפתי היה מחלוצי המחקר המדעי של תרבות העולם העתיק ומהראשונים לרתום את חקר השפות למחקר היסטורי. האנציקלופדיה שחיבר דה ז'בלין, בשם "העולם הפרימיטבי, אנליזה והשוואה לעולם המודרני", זכתה לפופולריות גדולה בקרב הקהילה המדעית ובתי המלוכה של המאה ה-18. העניין הספציפי של דה ז'בלין בקלפים החל בשעה שהביט במהמרים משחקים משחק קלפים כלשהו. הוא התעניין בצורות ובסמלים שעל הקלפים, ותוך כמה דקות פענח את משמעותם הקדומה. במחקר מיוחד שהקדיש לנושא זה, הוא קישר את הקלפים לדתות המסתורין הקדומות, אשר יוחסו לאל תחות (Toth, או הרמס, ביוונית). דה ז'בלין העריך, שכוהני מצריים הצפינו את הידע הסודי בציורי הקלפים כדי לשמר אותם לדורות הבאים. על פי התאוריה, הקלפים והתרבות אשר הם מייצגים, שרדו את ימי הביניים תחת עול הכנסייה הקתולית כמשחק עממי פופולרי. דה ז'בלין, שקודש בלשכת "Les Amis Réunis" (איחוד החברים), היה מראשוני החוקרים בבניה החופשית, והיה גם פעיל בלשכת des Neuf Sœurs (תשע האחיות), שבה היו כמה מגדולי המדענים של המאה ה- 18, וביניהם גם האח בנג'מין פרנקלין, מהאבות המייסדים של ארה"ב (שאף כיהן כנשיא הלשכה).

קלפי הקוסם
קלף הקוסם – מימין הקלף מחפיסת הקלפים של דה ז'בלין, במרכז קלף הקוסם מחבילה מאוחרת יותר מצרפת, ומשמאל הקוסם בחבילה המודרנית של ריידר-וייט

כפי שהבחין דה ז'בלין, ניתן לחלק את חפיסת הקלפים לשני חלקים. החלק הראשון הוא חפיסת הקלפים "הרגילה", הכוללת 52 קלפים שמאורגנים בסדרות של הצורות: תלתן ♣, יהלום , לב , עלה ♠. החלק השני של חפיסת הקלפים כולל כל מיני ציורים בסגנון "ג'וקר", שמשמשים למשחקים שונים ונקראים "ניצחונות" או "קלפי טארוט". במאמר זה נתעלם ממשחקי הקלפים השונים ותפקידו של כל קלף במשחק. נתעלם גם ממשמעויות שמוצאים בקלפים יידעונים, מגידי עתידות, ושאר מתקשרי רוחות. אנו מתעניינים בסמלים, ובמיוחד בפעולתם על נפש האדם.

חפיסת הסוד הקטן

לחלק המוכר של חפיסת הקלפים (♣ ♠) קוראים גם "הסוד הקטן" (Minor Arcana), ולסדרת "הניצחונות" קוראים גם "הסוד הגדול" (Major Arcana) או בשפה עממית – "קלפי טארוט". כאמור, שתי הסדרות – זו מהחפיסה המוכרת וזו מסדרת קלפי הטארוט – הם שני חלקים של אותו המשחק (במקור). הפרשנות של סמלי "הסוד הקטן" פשוטה יחסית. ברובד השטחי הם מסמלים את ארבעת המעמדות של החברה הקדומה: הלב האדום מייצג את מעמד הכנסייה (או ברהמינים, כהונה), העלה המחודד השחור (פיק) מסמל את מעמד הלוחמים והאריסטוקרטיה, היהלום האדום מייצג את מעמד הסוחרים, ועלה התלתן מייצג את מעמד האיכרים. ברובד עמוק יותר סמלים אלו מייצגים את ארבעת היסודות, שעל-פיהם קודשו בעבר מועמדי כתות המסתורין המצריות, יווניות ורומאיות וששרדו גם בגרסה מודרנית בבניה החופשית. בחבילת קלפי הטארוט של וייט ארבעת הסמלים מוחלפים בייצוג גרפי: סמל הלב, המייצג את הרגש ויסוד המים, מוחלף בגביע; סמל העלה מוחלף בחרב; היהלום מוחלף במטבע עם כוכב בעל חמש קרניים; והתלתן מוחלף במטה או אלה.

Image result for we waite minor arcana
 מבחר קלפי משחק בכסות טארוט: מימן 3 כוסות שהוא הקלף  ♥3 , במרכז שתי חרבות שהוא הקלף 2 ♠, ומשמאל 7 מטבעות עם הכוכב המחומש ♦7

חפיסת הסוד הגדול

חפיסת ה"סוד הגדול" היא סדרה של 22 קלפים, הממוספרים מ-0 עד 21 ומקושרים לאותיות ה א'-ב' העברי.  במרכזו של כל קלף יש סמל מסוים, המיוצג גם בשמו של הקלף. התגלית של דה ז'בלין היתה, שסדרה זו מכילה דוקטרינה סודית וקדומה, אשר עלתה לפני השטח (מבחינת אירופה) בתקופת הרנסנס. הוא הציע את התיאוריה הזו ללא הסתמכות על ידע ארכאולוגי וללא הסתמכות על פענוח כתב ההירוגליפים (שפוצח כעבור 43 שנים ע"י שמפוליון). השיטה בה השתמש דה ז'בלין לפענוח הקלפים התבססה על התבוננות בסמלים והשוואתם לרעיונות מהכתבים האלכימיים ומסודות הקבלה היהודית. כלומר, הוא התייחס לסמלים בתור שפה, במובן זה שהם מסוגלים להעביר ידע אל מעבר למרחב ולזמן. היה זה בונה חופשי אחר, אדוארד ארתור וייט, שערך את קלפי הטארוט בהתאם לידע המדעי של ראשית המאה ה-20. מהדורת הקלפים של וייט זכתה להצלחה עולמית גדולה ותרמה תרומה מכרעת לפופולריות העצומה של הטארוט בעולם המודרני.

tarot reader.jpg
פרסומות של קוראים בקלפי טארוט

קלפי ריידר – וייט

כאמור, הקלפים שנחשבים כיום לסטנדרט בתחום הטארוט, תוכננו והופקו על-ידי האח וייט, שהחל בחקר עולם המסתורין בגיל צעיר. הוא נולד בניו יורק ב-1857 להורים אנגלים, גדל והתחנך בלונדון, ולאחר לימודיו עבד כפקיד בחברה לייצור מזון בלונדון וכתב פרוזה כתחביב. לאחר משבר אישי קשה (אחותו נפטרה צעירה) הוא החל להתעניין במטפיזיקה ובפילוסופיה ולבלות ימים שלמים בקריאה בספריות המוזיאון הבריטי. בשנת 1881 הוא נתקל בכתבי חוקר המסתורין הצרפתי, אלפונס לואי קונסטאן ("אליפז לוי"), ובאותה עת ידיד הכיר לו את מסדר "השחר המוזהב של הרמס", שעסק בחקר מעשי הנפלאות (Magic). לאחר כמה שנות פעילות במסגרת מסדר זה, וייט התקדש לבניה החופשית בשנת 1901 בלשכת ראנימיד (Runymede) מס' 2430. ראשיתו של אותו מסדר לחקר מעשי הנפלאות מעניינת ורלוונטית לענייננו: בשנת 1886 האח אדולפוס פרדריק אלכסנדר וודפורד מסר טקסט מוצפן לאח ויליאם ווין ווסטקוט. אותו וודפורד (מוסר הסוד) היה ממייסדי האסכולה האותנטית בחקר הבניה החופשית, אשר גרסה שיש להפריד בין אגדות ופולקלור סביב הבניה החופשית לבין החיפוש אחר האמת ההיסטורית. הוא היה גם ממקימי לשכת המחקר הראשונה, "ארבעת הכתרים" (Quator Coronati), ואף כיהן בתור הנשיא לשעבר הראשון של לשכה זו (בזמן שהנשיא המכהן, צ'ארלס וורן, "הסתובב" בעולם). ווסטקוט, מקבל הטקסט הסודי, היה גם הוא אח בלשכת מחקר מכובדת זו, ואף הוא נשא מאוחר יותר את משרת נשיא לשכת ארבעת הכתרים. בשנת 1887, לאחר  יותר משנה של מחקר, ווסטקוט הצליח לפענח את הטקסט הסודי של וודפורד ופנה אל בונה חופשי חוקר אחר, סמואל לינדל מקגרגור מאת'ר, בהצעה לתרגם ולפרש את המסמך לבונים החופשיים של העת החדשה.

מתוך הטקסט המוצפן שנמסר בין בונים חופשים

אותה קבוצת אחים חוקרים הקימו, למעשה, את "מסדר השחר המוזהב" בתור מסגרת מחקרית בנושא המסתורין, אשר פתוחה גם לחילונים (כלומר, פתוחה גם למי שאינו בונה חופשי). לאחר מספר שנים "מסדר השחר המוזהב" לא שמר על מתכונתו המחקרית, וגם הבונים החופשיים שהיו מעורבים בו, הפסיקו את מעורבותם. חבריו התפצלו ורבו, ועם השנים הפך הארגון לפורום בוהמייני, שהוציא משורותיו כתות וארגונים כמו ה-O.T.O. בשנת 1909, כשוייט היה כבר רב-בונה חופשי, הוא פנה אל המאיירת פאמלה קולמן – סמית', שהייתה בשעתו מהחילונים ב"שחר המוזהב". סמית' איירה את הקלפים על-פי הנחיותיו של וייט, והקלפים הוצאו לאור על-ידי חברת "ריידר ובניו" בשנת 1910.

מסדר השחר המוזהב עדיין פעיל. בתמונה מקדש של השחר המוזהב

כשנה לאחר מכן חיבר וייט גם מדריך להבנת שפת הסמלים ("המפתח לציורי הטארוט"), וכן פירש באופן מפורט את כל הסמלים שבחבילת הקלפים. בפתיחה של אותו ספר הדרכה מדגיש וייט, שאכן ישנו סיכון שקלפי "הניצחונות" יופצו בקרב הקהל הרחב, ושהסודות הצפונים בהם יופצו, אך הוא נקט צעדים שיגנו על הסודות. הוא אף מסביר, שמוטב לסקרנים בנושא הבניה החופשית להתייעץ עם מקודשים בבואם לפענח את הטארוט, כיוון שכל הידע המצוי בקלפים מוצפן: "שליש מהארץ, שליש מהים, ושליש מהכוכבים ברקיע". וייט מסביר גם, ש"שומרי היכלי הקידושין המוכרים אשר מפקחים על סודותיו של המסדר אינם צריכים להיות מוטרדים [מחשיפת הסוד]".

דיון מאסוני

מה כבר אפשר להסתיר בקלפי משחק רגילים? ומדוע יש להתאמץ ולהסתיר ידע, שקיים כבר אלפי שנים וזמין לכל דיכפין? מה ראה דה ז'בלין באותו רגע שבו הביט במהמרים?

כאשר קונים היום את קלפי ריידר-וייט, מקבלים ספרון הדרכה אחר מזה שחיבר וייט. חוברת פשוטה וקטנה, שחוברה בהזמנת ההוצאה לאור הנוכחית. לכל קלף יש רשימת מילים המשויכות אליו, והמשתמש אמור לפרוס את הקלפים על-פי השיטה המוסברת, לשקלל את המספרים וסוגם, ולפענח מאלו תשובה. התשובה חייבת כמובן להינתן בהקשר של שאלה מסוימת, אותה יש לנסח מראש. נשמע פשוט, לא?

האחים, שהיו מעורבים במחקר סביב יצירת הקלפים, נטמעו בין טיפוסים צבעוניים כמו אליסטר קרואולי, "האדם המושחת ביותר בממלכה", שהקים קומונות "קסם" של מין ואופיום; המשורר/סלבריטי וו.בי ייטס; או "פיקסי", הציירת הצעירה – אמריקאית "היפית", שאיירה את קלפי הטארוט. האחים שמהם למד וייט על הבנייה החופשית, היו מפרופיל שונה בתכלית: מדובר בעילית החוקרים המאסונים של התקופה, מייסדי קוואטור קורונאטי, לא פחות. הפער הזה אינו מותיר ספק: הכסות היידעונית והשגשוג של הקלפים בתרבות הפופולרית אינם אלא צל חיוור של העושר והעומק של הידע, שמסתתר בקלפי "הנצחונות". למעשה, ניתן לומר, שקלפי ריידר-וייט הם עבודת בניין מפוארת [פרויקט מחקר מאסוני] שהפכה להצלחה עולמית, וכפי שצפה האח וייט – הסוד המאסוני בטוח.

הצטרפות לשיחה

תגובה 1

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: